Fotografia rajdów i wyścigów - kilka prostych rad dla początkujących

Sporty motoryzacyjne w Polsce rozwijąją się coraz prężniej, przykładowo weźmy drift. Polacy w tej dyscyplinie są coraz bardziej rozpoznawalni w Europie czy na świecie i coraz więcej imprez tego typu jest organizowanych w naszym kraju. Zapewne wśród was znajdzie się nie jeden entuzjasta tego sportu i zapewne każdy z was by chciał mieć z danej imprezy mieć ciekawe i oryginalne zdjęci aut. W dzisiejszym poradniku postaram się wam pokazać podstawowe rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy wykonywaniu zdjęć.

© Sebastian Tuszyński

Jaki jest potrzebny sprzęt?

To pytanie pewnie sobie zadaje każdy kto chce zająć się fotografowaniem wyścigów.
Wiadomo najlepiej w tej kwestii sprawi się lustrzanka z obiektywem szerokokątnym oraz teleobiektywem. Jednakże by wykonać ciekawe zdjęcie wystarczy już zwykły aparat kompaktowy z dobrym zoomem i sporo cierpliwości.

© Sebastian Tuszyński

Jak ustawić aparat?

Tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego ustawienia aparatu gdyż wszystko zależy od warunków pogodowych i od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Podstawą jest to by ustawić aparat w tryb preselekcji czasu (S), wtedy ustawiamy tylko czas naświetlania, resztą parametrów dopasowywuje się do wybranego przez nas czasu naświetlania. Warto też ustawić aparat w tryb zdjęć seryjnych dzięki temu będziemy mogli wybrać najlepsze zdjęcie z konkretnego przejazdu wozu.

Czas naświetlania zdjęcia

Wszystko zależy od tego jaki chcemy uzyskać efekt czy tło ma być rozmyte a ostry tylko samochód czy chcemy aby wszystko było idealnie widoczne.
Zasada jest bardzo prosta im krótszy czas naświetlania ustawimy np. 1/500s tym więcej szczegółów tła na zdjęciu będzie widocznych.
Natomiast jeśli będzie stosować krótkie czasy naświetlania rzędu 1/100s, 1/60s tym tło będzie bardziej rozmyte.

© Sebastian Tuszyński

Panoraming

Przy dłuższych czasach naświetlania warto wykorzystać technikę zwaną panoraming.
Polega ona na tym że przed wykonaniem zdjęcia zaczynamy obiektywem śledzić samochód i w trakcie śledzenia wykonujemy zdjęcie a najlepiej serie,byśmy mieli pewność że coś wyjdzie.
Zanim pójdziemy na zawody warto sobie poćwiczyć panoraming na samochodach jeżdżących ulicą, pamiętajcie praktyka czyni mistrza!

Zobacz również: Zalety trybu LAB w pracy z Adobe Photoshop

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Backup... czyli archiwizowanie fotografii Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Photoshopem [wideoporadnik] Jak się przygotować do przeglądu portfolio? Czytelnicy pytają - bloger odpowiada Nowości w Photoshop CC w praktyce: narzędzie wypaczania perspektywy Uchwyć prędkość z niezawodną precyzją Kupujemy sprzęt fotograficzny - gdzie szukać okazji? [poradnik] GPS w fotografii podróżniczej - jak go dobrze wykorzystać? [poradnik] Jak uratować niedoświetlone zdjęcia? [wideoporadnik] Gdzie się podziały pliki XMP po obróbce w Lightroomie? [wideoporadnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem [wideoporadnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik] Obróbka na życzenie, czyli babeczki cynamonowe w Photoshopie [wideoporadnik] Zimowy wyjazd na narty - co zrobić, aby mieć dobre zdjęcia i dobrą zabawę Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Jak zorganizować swoją pierwszą wystawę fotograficzną? [poradnik] Motywacja to sekret fotografa. Jak ją zdobyć? [poradnik] Narzędzie przekształcania swobodnego w fotografii mody [wideoporadnik]