Jak w prosty sposób wykonać efektowne zdjęcie auta?

W dzisiejszym poradniku pokaże wam jak efektownie sfotografować auto „stojące w miejscu”.

© Sebastian Tuszyński

© Sebastian Tuszyński

Warto pamiętać.
Zanim jednak przejdziemy do konkretów warto pamiętać o kilku szczegółach, które ułatwią nam fotografię auta.
Po pierwsze zadbajmy o to by auto było czyste, najlepiej przed sesją udać się na myjnie bezdotykową i dokładnie umyć naszego pupila.
Kolejną rzeczą o której warto pamiętać jest filtr polaryzacyjny. Dzięki niemu zredukujemy częściowo odbicia powstałe na karoserii samochodu, a także kolory zdjęcia będą bardziej nasycone.
Ważnym elementem jest także otoczenie gdzie fotografujemy samochód, nowe samochody dobrze prezentują się na tle nowoczesnych budowli, natomiast stare auta dobrze wyglądają na tle zabytkowych budowli, ale reguły są po to by je łamać.

© Sebastian Tuszyński

Sprzęt.
W tego typu fotografii, najlepiej stosować obiektywy szerokokątne typu 17–55mm, jeśli fotografujemy na dużej przestrzeni możemy się też pokusić o obiektyw 70–200mm, wszystko zależy od tego jaki kadr chcemy uzyskać. Co do aparatu nie musimy mieć profesjonalnej lustrzanki z najwyższej półki, wystarczy najprostsza. Jeżeli zamierzamy fotografować wieczorem, warto pomyśleć by zabrać ze sobą statyw. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z dłuższych czasów naświetlania bez obawy o to, że zdjęcie wyjdzie poruszone.

Miejsce.
Na samym początku wspomniałem o miejscu jak dopasować je do auta, warto również pamiętać by miejsce gwarantowało również „czystość” kadru, by nie zawierał zbędnych rzeczy typu, znaki, prace drogowe itp. Najprościej mówiąc dobierzemy miejsce tak by nie odwracało ono uwagi od samochodu.

© Sebastian Tuszyński

Kadrowanie.
Podstawowe kadry jakie powinniśmy wykonać to ujęcie z przodu, z tyłu, część boczna z częścią przednią, oraz część boczna z częścią tylnią. Pamiętajcie również by nie fotografować cały czas z pozycji stojącej, warto czasem jest przykucnąć i zrobić zdjęcie z poziomu reflektora by nadać dynamiki zdjęciu. Gdy wykonamy podstawowe ujęcia, warto po eksperymentować , zrobić zdjęcia z góry, skupić się na detalach, wnętrzu itp.
Żeby odpowiednio sfotografować wnętrze dobrze jest ustawić auto w odpowiednio jasnym miejscu by wnętrze było odpowiednio doświetlone. Jeśli chcemy robić zdjęcia wnętrza, warto "zapalić" auto by wszystkie zegary były podświetlone, na zdjęciu będzie wyglądało to efektowniej.

Zobacz również: Obrabiaj wakacyjne krajobrazy przy pomocy Gimpa

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Backup... czyli archiwizowanie fotografii Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] Fotografia w liczbach Kurtyna w dół, czyli fotografowanie z lampą Fotografia rajdów i wyścigów - kilka prostych rad dla początkujących 5 najczęstszych błędów przy pracy z Photoshopem [wideoporadnik] Jak się przygotować do przeglądu portfolio? Czytelnicy pytają - bloger odpowiada Nowości w Photoshop CC w praktyce: narzędzie wypaczania perspektywy Uchwyć prędkość z niezawodną precyzją Kupujemy sprzęt fotograficzny - gdzie szukać okazji? [poradnik] GPS w fotografii podróżniczej - jak go dobrze wykorzystać? [poradnik] Jak uratować niedoświetlone zdjęcia? [wideoporadnik] Gdzie się podziały pliki XMP po obróbce w Lightroomie? [wideoporadnik] 5 najczęstszych błędów przy pracy z Lightroomem [wideoporadnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Aplikacje na smartfony, które ułatwiają życie fotografom Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik] Obróbka na życzenie, czyli babeczki cynamonowe w Photoshopie [wideoporadnik] Zimowy wyjazd na narty - co zrobić, aby mieć dobre zdjęcia i dobrą zabawę Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze